ARCHIWUM > 2017/2018

KRĘCI  MNIE  BEZPIECZEŃSTWO  przez cały rok szkolny.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim. Każda klasa miała swoje indywidualne spotkanie z policjantem. Policjanci odwiedzili uczniów z klas 4-7 szkoły podstawowej (8 spotkań)  oraz 2-3 gimnazjum (6 spotkań). Dwie pogadanki poprowadziła dzielnicowa Gminy Wohyń mł. asp. Elżbieta Niebrzegowska, a dwanaście sierż. szt. Piotr Woszczak. W jednym ze spotkań uczestniczył również dzielnicowy Miasta Radzyń Podlaski sierż. szt. Mariusz Wierzchowski.  Zorganizowane również zostało spotkanie policjanta z rodzicami. W dn. 22.11.2017r. sierż. szt. Piotr Woszczak przeprowadził pogadankę dla rodziców podczas wywiadówki,  a ponadto wziął udział w spotkaniu z rodzicami uczniów cudzoziemców.
  Główny cel jaki przyświecał wszystkim spotkaniom z uczniami to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Policjanci zwracali uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Pan Piotr Woszczak przypominał uczniom szkoły podstawowej zasady poruszania się rowerem po drodze. Uczniowie chętnie dzielili się swoją znajomością przepisów np. dotyczących ruchu pieszych,  przewożenia dzieci w samochodzie (w fotelikach, zapiętych pasach), zalet noszenia elementów odblaskowych, bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą itp. Spotkania propagowały wiedzę o bezpieczeństwie w życiu codziennym, w domu, w szkole, podczas zabaw. Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, sięgania po środki uzależniające, dopalacze, udziału w niebezpiecznych zabawach, stosowania agresji wobec innych. Policjanci prowadzili rozmowy o cyberbezpieczeństwie, uwrażliwiali na odpowiedzialne korzystanie z Internetu, rozważne zamieszczanie wszelkich informacji czy fotografii na portalach internetowych. Uczniowie klas trzecich gimnazjum z zaciekawieniem dopytywali się o ścieżkę kształcenia i pracę  w policji.
    Policjanci przekazali do szkoły materiały edukacyjne, książeczki tematyczne do kolorowania dla dzieci, filmy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i plakaty, które zawisły na gazetkach.
    Mamy nadzieję na kontynuowanie oraz zacieśnianie współpracy Policji z naszą szkołą. W przyszłym semestrze planujemy spotkania w młodszych klasach oraz wizytę w Komendzie.
  Warto nadmienić, że uczniowie naszej szkoły również w wakacje poszerzali swoje umiejętności i wiedzę z zasad ruchu drogowego uczestnicząc w zajęciach  „Miasteczka Rowerowego” prowadzonych przez policjantów i panią Magdę ze Stowarzyszenia Roweraki.

Koordynacja spotkań z policją pedagog Agnieszka Juszczyńska