Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu - Uczniowska strona internetowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Równać szanse 2019

ARCHIWUM > 2019/2020

Równać Szanse 2019

  Uczniowie oraz absolwenci Szkoły Podstawowej w Wohyniu biorą udział w programie Równać Szanse 2019 Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO przystąpił do realizacji projektu ''Król jedzie, czyli historia o tym jak Wohyń przygotował się do wizyty króla'', który został zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu i znalazł się wśród 25 laureatów. Projekt ten będzie realizowany przez 15 pełnych miesięcy od 01.09.2019r. do 30.11.2020r. Biorą w nim udział uczniowie klas VII-VIII oraz szkół średnich od 13 do 18 roku życia. Grupa liczy 23 osoby. Opiekunami grupy są pani Barbara Banaszczyk i pani Agnieszka Juszczyńska. Miejscem spotkań jest Gminne Centrum Kultury (GCK) w Wohyniu.
  Tematem wiodącym projektu będzie wizyta Króla Zygmunta II Augusta otwierającego obrady Sejmu Wohyńskiego w 1569r. Spotkanie uczniów skupia się wokół VI modułów:  
I. Przygotowanie pojazdu dla króla ''Królewskie auto''. Zakup starego jeżdżącego auta i przerobienie na furę dla króla.  
II. Teatr dell'Art. Uczniowie przygotują sztukę pt. ''Król jedzie''. Zilustrują mieszkańców i związane z wizytą króla perypetie. Uczestnicy zaprojektują i uszyją stroje nawiązujące do tamtej epoki. Uczniowie skorzystają z warsztatów ekspresji teatralnej oraz warsztatów szycia na maszynie.
III. Kronikarze swoich czasów - warsztaty flipowania - uczestnicy poznają dawne i nowoczesne sposoby zapisywania treści. Ogłoszą konkurs na legendę,’’ O tym jak król Wohyń odwiedził''. Zwycięską pracę zamieszczą na dużej tablicy w centrum Wohynia. Poznają historię archeologiczną najbliższego regionu. Do propagowania działań projektu wykorzystują prasę, fb i strony www.
IV. ''Damy i Rycerze'' nawiązują do marzeń z dzieciństwa. Będą to warsztaty z nauki jazdy konnej, zajęcia na strzelnicy, zdobienie tortów, warsztaty z wizażu i podstaw makijażu.
V. ''Królewska kapela". Powstanie grupa, która nauczy się grać utwory renesansowe na współczesnych instrumentach (gitara basowa, elektryczna, perkusja, flet poprzeczny).
VI. Świętowanie - prezentacja małych i dużych sukcesów całego projektu i pojedynczych osób.
  Po zakończeniu projektu samochód, po okresie promocyjnym zostanie przekazany instytucji charytatywnej pracującej na rzecz dzieci. Projekt ma na celu rozwijanie aktywności, umiejętności społecznej i poczucie własnej wartości przez młodych ludzi. Projekt ''Równać Szanse'' pozwali pogłębić wiedzę o Wohyniu, nawiązać nowe relacje z instytucjami i osobami pracującymi na rzecz młodych oraz pozwoli uczestnikom rozwijać zainteresowania i spełniać marzenia. Z przyjemnością będziemy informować o aktualnie realizowanych działaniach.

Ola Parać kl. VII           


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego