Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu - Uczniowska strona internetowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Rok Sienkiewicza

ARCHIWUM > 2015/2016
 
 

Z Sienkiewiczem na Wohyńskim Rynku, 23 maja 2016r.


Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza. W Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu podejmowano wiele działań, aby przybliżyć sylwetkę i twórczość wielkiego pisarza, noblisty. Uczniowie wykonywali albumy, redagowali gazetki, malowali ilustracje do dzieł Sienkiewicza i prezentowali swoje prace. Uczestniczyli w konkursie wiedzy o pisarzu i znajomości powieści dla młodzieży „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie klas czwartych i szóstych jeździli do Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.  
W poniedziałek 23. maja Wohyński Rynek zapełnił się, młodzieżą, nauczycielami, mieszkańcami gminy, którzy uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z bohaterami książek Henryka Sienkiewicza. Pomysłodawczynią i realizatorką była p. Jolanta Leszak
nauczycielka jęz. polskiego, bibliotekarz, która czytając fragment noweli „Sielanka”, wprowadziła zebranych w świat utworów Sienkiewicza. Całość prowadziła i opowiadała o Sienkiewiczu p. dyr. Anna Teresa Kowalczyk.
Szkolny teatrzyk „Daleko od szkoły" przygotował pod kierunkiem p. Teresy Kowalczyk  fragmenty „Potopu”. Połączone siły zespołów wokalnych „Raczki” i „Iskra”, które przygotowała p. Elżbieta Tarasiuk,  wykonały piosenki z ekranizacji powieści Sienkiewicza.
Scenografię przygotowała p. Iwona Babicz
Kalinowska we współpracy z p. Agnieszką Juszczyńską, p. Markiem Maksymiukiem i p. A. Tchorzewską.
Podczas „Wohyńskiego czytania prozy Sienkiewicza” usłyszeliśmy fragmenty „Potopu” „Latarnika” , „Krzyżaków”, „Ogniem i mieczem”, „Pana Wołodyjowskiego”, „W pustyni i w puszczy”, „Szkiców węglem”, „Quo vadis”.
Czytali
uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Gminy Wohyń, przyjaciele szkoły:  
Wójt Gminy Wohyń p. Stanisław Jóźwik;
Sekretarz Gminy p. Tomasz Jurkiewicz;
p. Anna Kaliszuk właścicielka Apteki;
p. Agnieszka Buch, Kierownik Zespołu Administracji Szkół;
Pani Agata Sokół – z Rady Rodziców;
p. Roman Domański – Prezes Banku Spółdzielczego w Radzyniu P.;
p. Marta Świć
poetka;
podinsp. Tomasz Uchaniuk
Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim;
p. Jolanta Leszak - nauczyciel j. polskiego,
p. Anna Kondraszuk
Wicedyrektor ds. przedszkola.
Uczniowie kl. drugiej „a" i „b" oraz 3a gimnazjum.
Ks. Roman Banasiewicz - Proboszcz parafii św. Anny w Wohyniu;
Na instrumentach dętych larum zagrali: p. Łukasz Korszniewicz i p. Rafał Król.
Grę terenową (podchody - konkurs wiedzy o Sienkiewiczu i znajomości „W pustyni i w puszczy") przeprowadziły p. Barbara Stepaniuk i p. Elżbieta Chodyczko. Wręczono nagrody zwycięskim drużynom. Wygrał zespół kl. VIb w składzie: Nikola Czeczko, Anna Juszczyńska, Izabela Świderska. II miejsce
drużyna kl. V, III miejsce zespół kl. VIa.
Nad kolejną edycją „ Uwalniania książek" czuwała p. Barbara Pawelec. Spotkaniu towarzyszył również kiermasz książek Henryka Sienkiewicza.
Nagłośnienie zapewnił p. Marcin Wiśniewski, tato Karinki z kl. Ia.
W bardzo miłej atmosferze poznawaliśmy utwory Sienkiewicza. Wspaniała słoneczna pogoda, wprowadzała nas w iście sielankowy nastrój. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chociaż na chwilę zatrzymywali się by posłuchać wspaniałych utworów noblisty.  
Dziękujemy panu prezesowi zakładu „Pryzmat" Włodzimierzowi Chodyczce i pracownikom  za pomoc w przewiezieniu ławek i stolików, panu leśniczemu Leśnictwa Planta Krzysztofowi Sokołowi za użyczenie skór do dekoracji oraz p. Wojciechowi Wołowikowi za udostępnienie ławy i krzeseł na spotkanie.

A. Juszczyńska

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego