Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu - Uczniowska strona internetowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Obóz - Augustów 2016

ARCHIWUM > 2015/2016

„W końcu nadszedł ten dzień, kiedy wyjechaliśmy na obóz …”


Dzieci i młodzież z naszej szkoły w dniach 4-13 lipca 2016r. wypoczywała na „Obozie turystyczno-profilaktycznym Augustów 2016”. Obóz usytuowany był nad pięknym Jeziorem Białym w Przewięzi koło Augustowa.
Uczniowie odkrywali atrakcje turystyczne i przyrodnicze krainy Augustowsko-Suwalskiej. Odwiedzili cztery parki: Białowieski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Park Białowieski jest królestwem żubrów. Wigierski PN obejmuje Jezioro Wigry, przez które przepływa Czarna Hańcza. Park Biebrzański słynie z torfowisk i terenów bagiennych. Suwalski PK to unikalny krajobraz polodowcowy z charakterystycznymi miejscami: Jeziorem Hańcza (najgłębsze w Polsce), rzeką Czarną Hańczą, głazowiskiem Bachanowo.
 W przeciągu 10 dni uczniowie zwiedzili również: Sobór św. Trójcy w Hajnówce, Świętą Górę Grabarkę, wiadukty kolejowe w Stańczykach, Twierdzę Osowiec, Augustów, Suwałki, Białystok. Młodzi turyści wspięli się na Górę Cisową, z której szczytu podziwiali niemal cały obszar Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Obozowicze mieli możliwość przepłynięcia Kanału Augustowskiego Szlakiem Papieskim na pokładzie statku. Trasa wiodła przez śluzy Przewięź i Swoboda. Podczas rejsu pasażerowie obserwowali podnoszenie o opuszczanie śluzy, a także zwiedzili  Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej
gdzie Jan Paweł II modlił się w Kaplicy na wyspie. Nad brzegiem Jeziora Studzienicznego  usytuowany jest pomnik Papieża ze słynnymi słowami „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy  i chyba ostatni”.     
Uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej i zwiedzali Bazylikę Mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.
W programie obozu nie zabrakło również rozrywek: pływania kajakiem, rowerem wodnym, kąpieli w Jeziorze Białym, pobyt w parku linowym, przejazdu amfibią oraz wozami terenowymi, wjazdu kolejką linową-krzesełkową na szczyt Pięknej Góry, gry w kręgle, oglądania z mola w Augustowie Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurence, wyjazdu do kina i Aquaparku w Suwałkach. W wolnym czasie obozowicze grali w piłkę nożną, siatkówkę plażową, bilard, przygotowywali „Amoretki”, bawili się na placu zabaw, tworzyli prace plastyczne. Podczas dyskoteki doskonalili swoje umiejętności taneczne, uczyli się tańców grupowych. W restauracji w Jeleniewie próbowali przysmaków kuchni podlaskiej, słynnego kartacza, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej. Podczas wieczornych spotkań przy ognisku cała grupa śpiewała piosenki turystyczne i obozowe,  piekła kiełbaski.
 Uczniowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących m.in. pierwszej pomocy, ryzykownych zachowań młodych ludzi, uzależnień. Młodzież uczestniczyła w pogadankach przeprowadzonych przez pracownika Państwowej Inspekcji Pracy w Suwałkach  oraz Dzielnicowych z Suwałk dotyczących bezpiecznych zachowań w czasie wakacji. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Wohyń oraz doktora  Ryszarda Gaworeckiego uczniowie z naszej szkoły mogli uczestniczyć w tak wielu atrakcjach podczas wyjazdu. Opiekę wolontariacką na obozie sprawowały Panie: kierownik obozu - Iwona Babicz-Kalinowska, wychowawcy: Agnieszka Juszczyńska, Jolanta Chacewicz i Joanna Kubaczyńska.

Milena Uchaniuk, z kl. Ic opowiada :
„W końcu nadszedł ten dzień kiedy wyjechaliśmy na obóz. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od Białowieskiego Parku Narodowego. Spędziliśmy tam pół dnia, podziwiając eksponaty zwierząt w muzeum, oglądając w rezerwacie żubry. Następnym  etapem było dotarcie do miejsca naszego zakwaterowania.  Zaraz po przybyciu wyjęliśmy z autobusu nasze bagaże i poszliśmy na obiadokolację. Zostaliśmy przydzieleni do domków i tam rozpakowaliśmy nasze torby, walizki. Wieczorem odbyło się spotkanie w kręgu i podsumowanie dnia. Kolejny dzień spędziliśmy w ośrodku i kąpaliśmy się w jeziorze.
Podczas pobytu na obozie zwiedzaliśmy różne miasta i zakątki Podlasia. Byliśmy m.in.: w Suwałkach, parku liniowym, w kawiarni obrotowej. Najfajniejszym elementem było pływanie amfibią. Dziesięć dni minęło bardzo szybko i w miłej atmosferze.”

Szymon Kalinowski z kl. Va wspomina:
„Najbardziej podobała  mi się gra w kręgle, wszyscy się dobrze bawili, było wesoło. Nie zapomnę przejazdu amfibią, chociaż trochę szarpało i chlapało. Wjazd kolejką linową na Piękną Górę i pobyt w kawiarni obrotowej wywarł na mnie duże wrażenie. Byliśmy także w nowoczesnym Muzeum Wigier, gdzie mogliśmy wejść do „Batyskafu” i oglądać podwodny świat Jeziora Wigry. Cieszę się, że mogliśmy grać w piłkę i pływać po jeziorze rowerkami i kajakami z fajnym ratownikiem. Na koloniach było OK.”

I. Babicz-Kalinowska

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego