Myślenie wizualne

ARCHIWUM > 2019/2020

Myślenie wizualne, flipowanie, kaligrafia zajęcia dla kronikarzy naszych czasów.

Młodzież ze Szkoły w Wohyniu realizująca projekt „Król jedzie, czyli historia o tym, jak Wohyń przygotował się do wizyty króla” uczestniczyła w warsztatach Myślenia Wizualnego. Zajęcia z młodzieżą poprowadził Adam Poręba znany lubelski Calligrafather współtworzący z Agatą Jakuszko-Sobocką akademię Sketchnotingu.  Uczestnicy poznali podstawowe techniki rysowania i nie były tu wcale potrzebne uzdolnienia plastyczne. Prowadzący pokazał jak rysować ludzi, zwierzęta, pisać litery, planować przestrzeń na kartce.
   Uczestnicy poznali proste sposoby rysowania człowieka (człowiek solniczka), min, wydobywania emocji na twarzy. Nauczyli się jak za pomocą ramek, strzałek, dymków porządkować notatki. Tak sporządzone notatki ułatwiają naukę, zapadają w pamięć. Młodzież ćwiczyła kaligraficzne pisanie liter i dowiedziała się, że piękne czcionki podnoszą jakość notatek graficznych i prac typu plakaty czy notatki wizualne. Podczas pracy w grupach uczestnicy tworzyli plakaty zawierające działania przewidziane w projekcie. Na zakończenie warsztatów wypowiedzieli się, gdzie będą wykorzystywać zdobyte umiejętności. Oto niektóre z  wypowiedzi:
   „Na warsztatach sporo się nauczyłem i na pewno wiele wskazówek z tej nauki wykorzystam w przyszłości. Przyda mi się to do uczenia się, podczas robienia notatek do szkoły i nie tylko, a w przyszłości może i w pracy.”
   „Będę próbowała doskonalić to, czego się nauczyłam. Dowiedziałam się, że przy kaligrafii i flipowaniu  ważne jest by dużo ćwiczyć.
Pan Adam dobrze tłumaczył, zachęcał nas do rysowania i pisania. Okazało się, że  nie każdy musi mieć talent, aby robić graficzne notatki.  Warsztaty bardzo mi się podobały, zajęcia były interesujące, ciekawe, wciągające, nauczyłam się zupełnie czegoś nowego.
  Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Król jedzie…” z funduszy programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Szymon Kalinowski, kl. VIII