Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu - Uczniowska strona internetowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Dzień Patrona 2018

ARCHIWUM > 2017/2018

„Z tego pnia życia i wiary czerpiemy dzisiaj siły”

  To motto towarzyszy nam każdego dnia pracy w szkole. Kim chcemy być? Co chcemy osiągnąć w życiu? Jakie wartości są dla nas kluczowe? Uczniowie Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu starają się pokazywać, że wiara, ojczyzna, rodzina są dla nich najważniejsze. Dają temu wyraz w różnych okolicznościach i pokazują na rozmaite sposoby.
  Dzień Patrona, obchodzony przez nas 14 raz, był znakomitym momentem, by zamanifestować, jacy naprawdę jesteśmy, cieszyć się, że możemy żyć w wolnym kraju, wyznawać swoją wiarę, uczyć się.
Jak co roku nasze świętowanie rozpoczęło się od przemarszu uczniów, nauczycieli, gości, pocztu sztandarowego przy akompaniamencie werblistów i w asyście policji i pogotowia ratunkowego do kościółka w Bezwoli. Tam została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji społeczności szkolnej. Uczniowie czynnie włączyli się w oprawę liturgii poprzez czytania, modlitwy i śpiewy, gdyż jedną z najważniejszych dla nas wartości jest wiara. Na Mszę św. przynieśliśmy również Relikwie Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
 Po powrocie do szkoły nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru klasom drugim gimnazjum. W tym roku Poczet Sztandarowy  reprezentowali: Damian Belniak, Agnieszka Domańska, Weronika Tchórzewska oraz Bartłomiej Uchaniuk, Natalia Patkowska i Magdalena Kościańczuk. Od tego momentu w skład pocztu sztandarowego weszli: Przemysław Ładniak, Anna Juszczyńska, Dorota Banachowicz oraz Arkadiusz Samczuk, Maja Kropiwiec, Kinga Grodek.
 Kolejnym punktem naszej uroczystości było podsumowanie powiatowego konkursu literacko-plastycznego „Moja Ojczyzna to…” i wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym. Wielkie podziękowania naszym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Radzyniu Podlaskim, Centrum Kuriersko-Logistycznemu w Radzyniu Podlaskim, Bankowi Spółdzielczemu w Radzyniu Podl.
Oddział w Wohyniu za ufundowanie nagród. Dzięki nim praca i wysiłek uczniów mogły zostać docenione. Podsumowaniu konkursu towarzyszyła wystawa pokonkursowa prac, którą wszyscy mogli obejrzeć. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum Mateusz Szałkowski i Kacper Kwasek przygotowali również prezentację multimedialną dotyczącą nagrodzonych prac oraz sondę na temat: Moja ojczyzna to… wśród uczniów klasy trzeciej SP, kl. II gimn. I przedszkolaków.
 Dla uczniów naszej szkoły ważną wartością jest rodzina. Pokazali to pierwszoklasiści, przedstawiając krótką część artystyczną dedykowaną mamom w dniu ich święta. Wsparciem dla naszych najmłodszych był zespół muzyczny „Raczki”.
  Cenimy i szanujemy tradycję, toteż ostatnim punktem naszej uroczystości był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
W pięknym montażu słowno-muzyczno-tanecznym, który został przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawił on dzieje naszego narodu w ważnych momentach historycznych.  
 Pełne uroku i wdzięku tańce, m.in.: Krakowiak (z kosynierami), Polonez Ogińskiego (Pożegnanie Ojczyzny), Mazury Ułańskie (z okresu Księstwa Warszawskiego), oberek i kujawiak oraz Tańce Śląskie i Wielkopolskie, zachwyciły widzów. Za wspaniały występ „Jawor” otrzymał owacje na stojąco. Podziękowanie Zespołowi w imieniu wszystkich oglądających złożył Wójt Gminy Wohyń Pan Stanisław Jóźwik.
 To był dzień pełen wrażeń i pięknych przeżyć. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli nam towarzyszyć w uroczystości Dnia Patrona: uczniom, rodzicom, nauczycielom, przedstawicielom szkół z gminy Wohyń i powiatu radzyńskiego, a także naszym gościom wicewojewodzie lubelskiemu p. Robertowi Gmitruczukowi, wizytatorowi Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatury w Białej Podlaskiej p. Małgorzacie Kadłubowskiej, Wójtowi Gminy Wohyń p. Stanisławowi Jóźwikowi, proboszczowi naszej parafii ks. Romanowi Banasiewiczowi i  proboszczowi siedleckiej parafii św. Jana Pawła II ks. Jarosławowi Oponowiczowi, Kierownik ZAS p. Agnieszce Buch oraz emerytowanym dyrektorom p. Henrykowi Mackiewiczowi, p. Annie Tchorzewskiej, p. Urszuli Wołosowicz i pracownikom szkoły.

Jolanta Leszak


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego