„Leśna kapela”

ARCHIWUM > 2015/2016

Udział w premierze Opery dziecięcej „Leśna kapela” w Filharmonii Lubelskiej
18 października 2015r.

Ponad czterdzieści osób z naszej szkoły obejrzało spektakl „Leśna Kapela”. Opiekę nad uczniami w tym szczególnym i słonecznym dniu sprawowali nauczyciele: Agnieszka Juszczyńska, Iwona Babicz-Kalinowska, Joanna Kubaczyńska, Elżbieta Tarasiuk. Wspólnie z nami pojechało również pięciu rodziców, nasza uczennica z Ukrainy z mamą i ciocią. Bardzo serdecznie powitała nas w Filharmonii pani Ewelina Kowalska z Radia Lublin, która we współpracy z redaktor Czesławą Borowik zaprosiły nas na tą operę.

W niedzielę 18 października 2015r.o godz. 12.00 otworzyła dla nas swe gościnne progi Aula Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.  Orkiestra Kameralna Filharmonii Lubelskiej oraz Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska” zaprezentowali Koncert Familijny „Leśna Kapela”. Była to opera dziecięca w trzech aktach i czterech odsłonach. Skomponował ją regionalny twórca Aleksander Bryk. Zebranych na sali powitał Dyrektor Naczelny Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie Jan Sęk. Zaznaczył, że w 540-letniej historii Lublina jest to pierwsza opera dla dzieci, która nigdzie i nigdy dotąd nie była wykonywana. Jest pierwszą w Polsce operą napisaną z myślą o dzieciach i dla dzieci. Zaprosił na koncert, który był premierą wyjątkową, ponieważ w niektóre postaci wcieliły się dzieci z Akademii Teatralno-Wokalnej. Reżyserem był Jerzy Turowicz, chór przygotowała dyrygent Elżbieta Krzemińska. Izabela Krupka ułożyła przepiękną choreografię do tego spektaklu, zaś aranżacji opery dokonał i nad orkiestrą czuwał dyrygent Paweł Pietruszewski. Czuliśmy się wyjątkowo, ponieważ „Leśna Kapela” to utwór wyjątkowy, który wprowadza słuchaczy w magiczny świat przyrody, gdzie pod maską fauny i flory ukryte zostały ludzkie charaktery. Fabuła utworu opowiadała o tym, jak leśne zwierzęta postanowiły uczcić nadejście wiosny. Chciały urządzić koncert, usiłowały założyć orkiestrę, ale nie udało im się to, więc stworzyły chór.   Po leśnym świecie oprowadzały młodych melomanów Lis, Niedźwiedź, dwa Zające, Sarna, Borsuk, Jeż, Jeleń, Królik Wiewiórka, Wilk, Żubr, Mrówka, Żuk-Jelonek. Kostiumy zwierzątek, leśnych skrzatów, nimf były bardzo piękne. Na scenie było dużo ruchu, tańca, śpiewu. „Leśna Kapela” okazała się opowieścią, pełną humoru, werwy, i pięknych wzruszeń. Ten świat marzeń został przez twórców umieszczony w Kumowej Dolinie – pięknym lesie znajdującym się nieopodal Chełma.  Z tego też powodu wyjątkowym gościem na premierze opery , który zasiadał z nami na widowni był Prezydent Miasta Chełm.

Spektakl bardzo nam się podobał. Z przyjemnością pojedziemy do filharmonii jeszcze raz.

Milena Uchaniuk kl.VIb i Agnieszka Juszczyńska